Gymlab

BADANIE: Efektywność wkładek ortopedycznych do butów w kontekście leczenia oraz zapobiegania LBP

⚛️⚛️BADANIE: Efektywność wkładek ortopedycznych do butów w kontekście leczenia oraz zapobiegania LBP

Naukowcy w meta-analizie z 2014 roku postanowili przejrzeć badania związane z wykorzystaniem wkładek do butów w przypadku leczenia oraz zapobiegania LBP (Low Back Pain)

🙋‍♂️🙋‍♂️Uczestnicy:

Ilość: 293 (w przypadku leczenia LBP), 2379 z czego 2281 to żołnierze (w przypadku prewencji LBP)

💡💡Metody:

Badacze w 2013 roku przejrzeli bazy: MEDLINE, CINAHL, EMBASE i The Cochrane Library i wybrali najlepsze jakościowo badania. 4 RCT w przypadku leczenia LBP i 6 RCT w przypadku zapobieganiu LBP. Okres badań był od 5 dni do 24 tygodni.

🕵️‍♀️🕵️‍♀️Wyniki:

W przypadku leczenia LBP z użyciem ortezy vs placebo, nie wystąpiły żadne różnice.

Z kolei jeśli chodzi o wykorzystanie wkładek ortopedycznych to w 2 na 4 badania różnica według badaczy była na korzyść wkładek. Jednak jakość badań budziła sporo wątpliwości.

Jeśli chodzi o zapobieganie LBP to orteza lub wkładka spowodowała spadek ryzyka urazu o 22%. Jednak badacze podkreślają, że wynik tylko jednego badania o niskiej jakości był statystycznie znaczący.

🤔🤔Komentarz:

Badania pokazały, że dowodów na skuteczność wkładek ortopedycznych lub ortez w przypadku zapobiegania oraz leczenia LBP jest bardzo mało. Mała liczba wysokiej jakości badań, ich wysoka heterogeniczność oraz problemy we właściwej diagnozie przyczyn bólu to jedne z głównych ograniczeń. Ponadto w przypadku prewencji LBP byli badani głownie młodzi żołnierze, którzy nie reprezentowali przeciętnego Kowalskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X