Gymlab

BADANIE: Powszechność bezobjawowych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa wśród młodych (18-22 lata) kandydatów do Italian Air Force Academy

⚛️⚛️BADANIE: Powszechność bezobjawowych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa wśród młodych (18-22 lata) kandydatów do Italian Air Force Academy

🙋‍♂️🙋‍♂️Uczestnicy:

Płeć: 336 Mężczyzn i 14 Kobiet

Wiek: 18-22 lat

💡💡Metody:

Do badania zaproszono 350 kandydatów na pilotów, którzy nie uskarżali się na żadne bóle kręgosłupa. Wykonano im badanie od odcinka piersiowego do odcinka krzyżowego za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Na co zwracano uwagę?

  1. Czy występują zaburzenia fizjologiczne krzywizn kręgosłupa
  2. Sprawdzano kręgi pod względem morfologicznym oraz strukturalnym
  3. Czy występują choroby zwyrodnieniowe dysków
  4. Czy występują zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych
  5. Czy występują anomalie w obrazie rdzenia kręgowego

🕵️‍♀️🕵️‍♀️Wyniki:

Okazało się u 270 osób (77%) wykryto zmiany zwyrodnieniowe. 38% miało zaburzenia fizjologiczne krzywizn kręgosłupa, w przypadku 49% znaleziono przepuklinę kręgosłupa, 18% miało protruzję jednego lub więcej dysków, 8% ekstruzję jednego lub więcej dysków.

🤔🤔Komentarz:

Zmiany zwyrodnieniowe tzw. zmarszczki kręgosłupa, są czymś naturalnym i nie należy obawiać się, że są równoznaczne z ograniczeniem naszej aktywności. Jest to kolejne badanie, które udowadnia, że nie musi występować związek przyczynowo-skutkowy między bólem a zwyrodnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X