Gymlab

Czy kofeina może przestać działać ?

(fot www.wndu.com)

Kawa, energetyki czy przedtreningówki to główne źródła kofeiny. Najczęściej używamy jej, gdy potrzebujemy pobudzenia, czujemy lekkie zmęczenie czy mało spaliśmy. Zacznijmy od tego, jak działa ta substancja:

W naszym organizmie występuje organiczny związek, który nazywa się adenozyna, która działa jako sygnał zmęczenia. Kofeina blokuje jego receptory, co powoduje opóźnienie objawów zmęczenia. Kofeina pobudzając ośrodkowy układ nerwowy powoduje także wzrost koncentracji, uwagi czy koordynacji ruchowej²

Badaniez 15 czerwca 2016r¹pokazuje, że działanie kofeiny jest ograniczone. Naukowcy przebadali 48 zdrowych osób, które spały po 5h dziennie. Uczestnicy dostawali dwie porcje 200mg kofeiny lub placebo, a następnie sześć razy dziennie byli poddani różnym testom, między innymi na czas reakcji, poziom senności czy czujności. Po pięciu dniach badania naukowcy stwierdzili:

“Jesteśmy szczególnie zaskoczeni, że korzystne działanie, które zyskaliśmy po dwóch dawkach po 200mg kofeiny zostały stracone po trzeciej nocy”

Co to dla nas oznacza ?

Kofeina może stanowi skuteczny środek do pobudzenia organizmu pod warunkiem, że korzystamy z niej w odpowiedni sposób. Osoby, które nie dosypiają, a szukają pobudzenia przed treningiem, czerpią korzyści z tej substancji, tylko przez dwie doby. Jeśli w ostatnim czasie mało spaliście, czujecie zmęczenie – lepiej odpuść trening i się wyśpij. Wszelkiego rodzaju przedtreningówki, które zawierają nie tylko kofeinę, ale całą masę różnych stymulantów mogą maskować efekty zmęczenia, co w dłuższej perspektywie odbije się na naszym zdrowiu. Pamiętaj, organizmu nie oszukasz.

 

Bibliografia:
1: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160613130813.htm
2: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12204388
3 http://www.punktzdrowia.pl/zdrowie/w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci-biologiczne-kofeiny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X