Gymlab

Badanie: Czy tatuaż może negatywnie wpływać na formę sportowca ?

Czy tatuaże mogą negatywnie wpływać na formę sportowca ?

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwni mocno wytatuowane ciało. Moda na takie zdobienie skóry przeniosła się także do świata sportu. Okazuje się jednak, że taka modyfikacja może nie być najlepsza…

Proces tatuowania obejmuje nakłuwanie skóry igłami, które zawierają barwnik i odkładają się 3-5 mm pod powierzchnią skóry. Warstwa ta zawiera gruczoły potowe, które są odpowiedzialne za wydzielanie płynów i odgrywają ważną rolę w termoregulacji naszego organizmu.

Badanie: Czy tatuaże zakłócają wytwarzanie potu ?

Uczestnicy:

Badacze zrekrutowali 10 mężczyzn w wieku 20-22 lata z tatuażami po jednej stronie ciała. Zmierzono ilość potu oraz sodu w obszarze który został wytatuowany i zrobili to samo po drugiej stronie ciała bez tatuażu.

Wyniki:

Strona ciała, która była wytatuowana wykazała dużo mniejszą potliwość (53% niższą) oraz wyższe stężenie sodu (64%) w porównaniu do skóry niewytatuowanej. Autorzy publikacji stwierdzili, że wiek tatuaży nie wpłynął na wyniki badań.

Interpretacja:

Wytwarzanie potu ma na celu schładzanie organizmu i jest istotnym elementem termoregulacji. Odpowiednia temperatura ciała ma duże znaczenie w kontekście utrzymania odpowiedniej wydajności naszego organizmu. Tatuaże zakłócając ten proces mogą powodować spadek naszych możliwości wysiłkowych. Na aspekt ten szczególnie powinni zwrócić uwagę osoby, których aktywność fizyczna podejmowana jest w gorących warunkach.

Komentarz

Na podstawie tego badania ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy sportowcy powinni unikać tatuaży. Dużo bowiem zależy od części ciała oraz powierzchni skóry, która została poddana modyfikacji. Temat jest na pewno rozwojowy i osoby zawodowo zajmujące się sportem, powinny mieć ten aspekt na uwadze.

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28240705

2. http://www.mysportscience.com/single-post/2017/06/29/Tattoos-may-alter-the-ability-to-sweat

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X