Gymlab

Tabata – wszystko co musisz wiedzieć !

tabata

(fot. athletictechreview.com)


➡️  TABATA – rys historyczny.

Autorem protokołu jest Izumi Tabata, który był trenerem japońskiej olimpijskiej drużyny w łyżwiarstwie szybkim.
Współpracownikiem Tabaty był Irisawa Koichi
Pierwsze badanie pojawiło się w 1996r

➡️ TABATA – protokół 
Oryginalna Tabata była wykonywana na rowerze i polegała na wykonywaniu 7-8 serii 20 sekundowych sprintów na rowerze z 10 sekundową przerwą. Badania pokazują, że Tabata poprawia wydolność beztlenową jak i tlenową.

Wraz z upływem czasu ludzie zaczęli wykonywać różne ćwiczenia, bazując na założeniach czasowych Tabaty. Tak jak w Crossficie workouty mają różne nazwy np. Angie tak samo Tabata wciąż powinna bazować na rowerze, a nie na takich ćwiczeniach jak padnij powstań czy pajacyki.

➡️TABATA – a rodzaj ćwiczeń.

Protokół nie musi być wykonywany na stacjonarnym rowerze, jednak powinien spełniać dwa warunki.

☑️INTENSYWNOŚĆ – musi być jak największa, tak aby nie było spadku mocy (ciągła praca).

☑️TECHNIKA – nie może się pogarszać w trakcie mocnego wysiłku.


TABATA – INNE METODY

✅ AIR BIKE – Naszym zdaniem najlepszy wybór po rowerze. Pozwala na uzyskanie maksymalnego wysiłku przy jednocześnie dobrej technice wykonania.

✅(?) SPRINTY – mocne kilkukrotne przyśpieszenia na zmęczeniu mogą powodować naciągnięcia mięśni czy więzadeł. Wersja dla osób bardziej zaawansowanych.

❌ SPRINTY NA BIEŻNI – tutaj największym minusem jest czas rozpędzenia bieżni. Nawet jeśli ją rozpędzimy to ciężko dopasować prędkość do naszych możliwości tak, aby faktycznie dać z siebie 100%

❌ WIOŚLARZ – przeciwnikiem tego urządzenia jest Alex Viada (trener kadry USA w triathlonie). Jego zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie, ze względu na małą częstotliwość ruchów. Z naszej strony dodalibyśmy jeszcze, że w fazie powrotu nasze ciało pracuje w małym stopniu i tym samym notujemy spadek mocy.

PODSUMOWANIE.

Ludzie mają często tendencje do “ulepszania” pewnych rzeczy treningowych jednak nie zawsze jest to korzystne. Oryginalny protokół bazuje na rowerze i tak też powinno zostać. Wykonywanie innych ćwiczeń to po prostu interwał 8x20sek /10sek , ale nie możemy go stricte nazwać Tabatą, ponieważ znacznie się różni od pierwowzoru, który wymyślił Izumi Tabata.

Warto pamiętać, że jeśli Twoim celem jest poprawienie wydolności to nawet wykonanie 2-3 serii w tygodniu może być niewystarczające. Tabata nie jest magiczną metodą na poprawienie kondycji tlenowej jak i beztlenowej.

Tabatę trzeba traktować jako ćwiczenie dodatkowe, a nie bazowe. Aby poprawiać parametry wydolnościowe trzeba więc wykonywać wysiłek, który jest typowy dla danej dyscypliny.

Mówiąc krótko. Chcesz być lepszy w bieganiu ? Biegaj! 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X